
Bár június végén az angol sertésszövetség National Pig Association (NPA) még bizalommal tekintett a Brexit-utáni időkre, mára alaposan megváltozott a vélemény.
Több mint száz sertéstenyésztő megkérdezése alapján készült felmérésük azt mutatja, nemcsak a zöldség- és gyümölcstermesztők lesznek bajban, ha az Unióból való kiválást követően nem jöhetnek a kelet-európai vendégmunkások Nagy Britanniába. Ráadásul nemcsak a sertéstelepeket érintené a munkaerőhiány, hiszen a Brexit népszavazás részben annak alapján lehetett eredményes, mert azzal kampányoltak, hogy az Egyesült Királyságban majd nem kell betartani az EU szabad munkaerő-áramlásra vonatkozó szabályait, ami sok uniós munkavállaló hosszú távú jövőjét kérdőjelezi meg az Egyesült Királyságban.
Az azóta is folyó ötletelésekkel kapcsolatban az NPA elnöke Richard Lister megjegyezte, hogy az sem lenne megoldás a sertés ágazat számára, ha a kiválás után a kormány a képzetlen munkaerővel szemben előnyben részesítené a szakmunkásokat. A sertéstelepek 58 százaléka ugyanis legalább egy – ahogy az angolok hívják – „migráns” munkavállalót alkalmaz, akik 93 százaléka az EU-ból, a többi Új-Zélandról, Ausztráliából és Kanadából érkezett.
A válaszadók egynyolcadának alkalmazottai közül a külföldiek aránya 25 és 50 százalék között van és tíz vendégmunkás közül kilenc teljes munkaidőben dolgozik. A megkérdezett gazdaságok ötöde ugyanakkor kijelentette, vendégmunkások nélkül nem tudnák folytatni a tevékenységet, és csupán 6 százalék volt azok aránya, akik nem tudtál, milyen hatása lenne, ha nem jöhetnének többé külföldi alkalmazottak.